Forside arrow Nyheder arrow Nyheder arrow Så begynder reklamen for Find Vej Dagen

Ungdom

Ungdomssiden
...... se plan for 3.kv

Træning

Informationer fra trænings-udvalget om:
træning og kurser mm.
Så begynder reklamen for Find Vej Dagen
Skrevet af Asger Kristensen   
Friday 27. March 2015

Så er der knap en måned til Find Vej Dagen den 25. april. Da ingen har meldt sig som funktionsleder for reklamen omkring løbet, forsøger vi at klare det på følgende måde:

I klubhuset ligger der plakater i format A 3 og A4 samt en kasse med flyers. Disse er i år formet som en mobiltelefon. Jeg vil bede dig tage mange af hver og så dele ud, hvor du kommer frem. Det vil være godt, hvis du kan give tingene et par ord med på vejen. Da vi ikke har så mange plakater, kan det være, du måske på arbejde selv kan fremstille flere. Det vil være fint, hvis det meste kunne være uddelt senest i weekenden den 11.-12.4.

Du må også gerne udbrede kendskabet til løbet gennem de sociale medier.

Den helt store nyhed i år vil være en kort rute på ca 600 meter med en indlagt mobilquiz. Man skal medbrige en mobiltelefon, der kan skanne QR-koden ved start. Ved hver post skal man indtaste postens tre kodebogstaver. Så kommer der et spørgsmål med tre svarmuligheder. Der er fem poster undervejs. Er alle svarene rigtige, deltager man i en landsdækkende konkurrence om en smart iPhone 6.

Fakta om løbet:

Dato: Lørdag den 25. april med start mellem kl. 14 og 15.

Stævnecenter: Løvbakke Naturskole, Løvbakkevej

Baner: (cirka banelængder)  Begynder 3 km, let 3 og 6 km, mellemsvær 5 km, svær 3, 5 og 7 km

Pris: Det er gratis at deltage

Tidtagningssystem: Emit, så tag din brik med. Der udleveres brik til nye.

Præmier: 

Landsdækkende lodtrækning om fire gavekort a 2.500 kr på Dayz Resorts 

Vinderpræmier til bedste dame og herre i hver klasse. Masser af lodtrækningspræmier.

Frugt: Gratis frugt sponseret af Gartnerhallen

Kiosk.

Løbet tæller med i klubbens statistik over deltagelse i træningsløb

Sidst opdateret ( Friday 27. March 2015 )
 
< Forrige   Nste >