Forside

Træning

Informationer fra trænings-udvalget om:
træning og kurser mm.

Kommende aktiviteter

Vis kalenderen

Login Form






Glemt din adgangskode ?
Klubmesterskabet godt i gang Udskriv E-mail
Skrevet af Jesper Lysgaard   
Sunday 30. March 2008

De første løbere har nu fået et handicap til årets klubmesterskab. 1. afdeling blev gennemført i Jelling Skov den 30. marts i et kuperet og brombærfyldt terræn, der gav høje kilometertider, og dermed høje handicaps.

 

   Handicappene ser således ud: 
1. afdeling af klubmesterskabet 2008
Jelling Skov 30. marts 2008  
     
NavnBaneTidLængdeHandicap (tid*1000/længde)
Morten Ibsen175,3681009,30
Ole Andersen179,1281009,77
Andreas Skov261,4067759,06
Jesper Lysgaard263,1367759,32
Kim Gottlieb263,1467759,32
Kenn Kristensen263,3967759,36
Mogens Hald266,0467759,75
Thomas Lindschouw271,08677510,49
Leif B. Nielsen274,00677510,92
Frants Nielsen358,57545010,75
Torben Hansen360,32545011,07
Frede Rasmussen366,08545012,12
Asger Kristensen443,20377511,44
Steen  Møller582,27525015,67
     
Lucia Aagaard350,2554509,22
Susanne Kristensen361,11545011,21
Helga Søby446,20377512,24
Bitten  Nielsen453,53377514,18
Mette Lysgaard Schulz655,42437512,67
Vibeke Gottlieb664,16437514,67

 

 Næste løb er Stenbjerg Plantage. En meget spændende klitplantage, hvor der både kan løbes i højt tempo ud over lyngen, men også i meget lavt tempo i fyrretræsområderne. 

Ved næste løb opnås en forbedring, hvis du løber hurtigere pr. km end dit handicap.

 

Udover at handicappet benyttes til finaleløbet, er der også meget stor ære i at forbedre sig mest muligt hen over kvalifikationsløbene   
Sidst opdateret ( Sunday 30. March 2008 )
 
< Forrige   Nste >

Information om Findveji.. kampagnen

Prøv orienteringsløb

Løb - når det passer dig
eller
deltag i et træningsløb
(læs mere)

facebook

Who's Online