Forside

Træning

Informationer fra trænings-udvalget om:
træning og kurser mm.

Kommende aktiviteter

Vis kalenderen

Login Form






Glemt din adgangskode ?
Klubmestre 2008 Udskriv E-mail
Skrevet af Jesper Lysgaard   
Sunday 26. October 2008

Årets klubmesterskab blev i 2008 afviklet i Silkeborg Nordskov i øsende regnvejr. På trods af dette blev der løbet igennem og klubmestrene blev fundet. Titlen som klubmester i Herning Orienteringsklub 2008 blev vundet af:

Kvinder: Bodil Schulz
Mænd: Henning Bendtsen

I den hårde konkurrence løb begge vindere betydelig hurtigere end de har gjort tidligere i år. Dette gjorde udslaget.

Årets klubcup-vindere blev også fundet. Det er de to løbere, der har haft den største fremgang i løbet af året. Helt fortjent blev de vundet af:

Kvinder: Anne Schulz
Mænd: Kristian Vad

Et stort tillykke herfra.

Du kan se den samlede stilling ved at klikke på læs mere. Her er også et link til beregningerne. Det er måske for nørderne :-)

Sillingen kan downloades her.

Navn  på deltagerForventet tid LøbstidForbedring Placering Klubmes-terskabÆndring i handicap i %Placering klubcup
Henning Bendtsen100,3971,0229,3716,262
Kristian Vad100,3681,2119,1526,301
Kim Gottlieb79,1261,1917,933-27,02 
Kaj Kaspersen71,2353,5717,664-11,95 
Søren Søgaard Nielsen83,2171,3511,865-21,29 
Frants Nielsen67,0157,459,566-13,78 
Kenn Kristensen93,2485,257,997-6,35 
Karsten Kristiansen78,1970,347,8580,81 
Christian Pedersen

 71,12

64,07

 7,05

 9

 -0,64

 
Ole Andersen68,5162,436,08103,004
Thomas Lindschouw72,1966,545,65110,71 
Morten Ibsen119,53114,485,05121,395
Helge Jacobsen74,1471,302,84131,11 
Hans Jørgen Vad62,3260,062,2614-11,54 
Andreas Skov68,1866,231,9515-2,02 
Kurt Hindkjær89,3088,061,24163,903
Jesper Lysgaard66,3265,350,9717-7,06 
Ole Jacobsen55,3457,29-1,9518-13,15 
Alex Heldgaard Kristensen24,2128,05-3,8419-10,51 
Asger Kristensen62,0871,20-9,1220-18,94 
Frede Rasmussen68,5782,11-13,5421-11,23 
Flemming Sasser72,17 72,17 33,35Ikke startet
       
Bodil Schulz65,2251,4113,811-18,485
Marit Lund98,2587,1011,152-9,573
Susanne Kristensen68,3161,476,843-11,294
Anne Lysgaard Schulz64,2163,001,214-1,261
Lucia Aagaard54,0856,56-2,485-22,646
Stine Søndergaard97,56100,33-2,776-29,797
Vibeke Gottlieb70,2277,06-6,847-3,242
Bitten  Nielsen66,03114,38-48,358-40,178
Jonna Jørgensen125,24 125,24 0,01Ikke gennemført
Helga Søby90,07 90,07 33,35Ikke gennemført
Sidst opdateret ( Sunday 26. October 2008 )
 
< Forrige   Nste >

Information om Findveji.. kampagnen

Prøv orienteringsløb

Løb - når det passer dig
eller
deltag i et træningsløb
(læs mere)

facebook

Who's Online